Mobiliář za všechny prachy

Mobiliář za všechny prachy

Vracíme se ke kauze "koše", kde jsme při kontrole zakázek narazili na výrazné nesrovnalosti, nejen v cenách za identické výrobky.

Rozpětí cen košů od 22 do 41 tisíc Kč je tristní. Zajímavé je, že ceny se lišily dle zakázek. U té první, byly zdaleka nejlevnější, u poslední nejdražší. Některé koše byly dokonce objednány zcela mimo veřejnou zakázku pouze na objednávku. Celkově nás 26 kusů odpadkových košů na náměstí a pěší zóně vyšlo na více jak 860 000,- korun.

Opravdu jsme potřebovali umělecké kousky s tropickým dřevem? Zvláště když jejich oprava nebo náhrada bude opět problematická jako v kontroverzní zakázce na Nábřeží Maxipsa Fíka. Vzhledem k faktu, že realizační firma zanikla, vyvstává otázka, kdo bude tyto prvky opravovat nebo dodávat nové v případě potřeby.

V porovnání s mobiliářem (koše, stojany na kola, lavičky) běžně dostupným v internetových obchodech vychází mnohonásobně dráž, i když vzhledově se příliš neliší.

Dále ale z materiálů vyplývá, že rekonstrukce povrchů na Mírovém náměstí (tedy shodné stavební práce) byla rozdělena na několik menších zakázek. U těch cena ani jedné nepřesáhla 6 miliónů korun, což je hranice pro veřejné výběrové řízení. Zda to bylo účelové, posuďte sami.

Při zakázkách pod 6 milionů Kč se totiž nemusí vyhlašovat veřejné výběrové řízení, ale město poptá firmy dle vlastního výberu - v Kadani již léta jedny a ty samé. O transparentní a spravedlivé veřejné soutěži se tedy dá mluvit jen velmi těžko.

Tato praxe je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách i s městskou směrnicí na přidělování zakázek, ale holt kde není žalobce, není soudce.

Kromě toho je zde také velké množství víceprací a tedy vícenákladů, které i přes naše trvalé připomínky nemá zájem město lépe kontrolovat či omezit. Jinde se třeba osvědčilo omezit vícepráce ve smlouvách na maximálně 10% daného rozpočtu. Jak ale (ne)zná naše pracovní skupina pro vícepráce, zvolená Radou města, rozpočty těchto investičních akcí jsme si bohužel ověřili v rámci jednání zastupitelstva, kde se k tomu dotyční vyjádřili více než jasne: znalost rozpočtů kontrolovaných akcí nepovažují za důležitou.

Chápeme, že celá plocha náměstí se nedá rekonstruovat najednou, ale nevyšlo by mnoho prací a prvků mnohem levněji, pokud by se investice rozdělila jen na dvě zakázky? Ušetřilo by se nejen na zpracování projektové dokumentace, ale zcela jistě i na mobiliáři, zvláště pokud by se použil běžně dostupný a vkusný prvek.

Jedná se o velmi nehospodárný přístup a utrácení peněz, které by se daly využít účelněji. Stále namítáme, že například podpora sportu dětí v Kadani je nedostatečná. Odpověď je, že peněz je málo. Při tomto stylu hospodaření, není divu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Naše Nemocnice Kadaň nevzkvétá!

Naše Nemocnice Kadaň nevzkvétá!

Slíbili jsme Vám exkluzivní zprávu z posledního zasedání kadaňského zastupitelstva, kde ředitel kadaňské nemocnice prezentoval Zprávu o hospodaření za rok 2023 a zastupitel MUDr. Padrta jí důrazně rozporoval. Tady je.

REPORT Z JEDNÁNÍ KADAŇSKÉHO ZASTUPITELSTVA 1/2024

REPORT Z JEDNÁNÍ KADAŇSKÉHO ZASTUPITELSTVA 1/2024

Dne 14. 3. 2024, se konalo první zasedání kadaňského zastupitelstva v tomto roce. Na programu jednání bylo 17 bodů různé důležitosti. Vybrali jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, co bylo předmětem jednání a vzrušených diskusí.