Dalo by se napsat, že velmi jednoduše - přidat se ke spolku Otevřená města, kde za poplatek pouhých 1,5 kč na obyvatele ročně získáte nástroje k lepší správě obce, ale musí být vůle. Vůle otevřít data, poskytovat informace, sdílet zkušenosti.

Pokrok v dnešní digitální době se nezastaví a to, co je jinde již běžné (např.Lovosice, Litoměřice, Bílina, Děčín, Říčany atd.) se v Kadani bohužel (ne)objevuje.

Smutným příkladem je rozklikávací rozpočet města, který řešíme již od října 2018. Po té, co jsem vykomunikovala s firmou Gordik, která poskytuje městu současný software, že úprava je technicky možná a finanční náročnost je minimální, odmítla Rada města změnu z důvodu "náročnějšího účtování" a "nezájmu" lidí, protože současná webová stránka rozklikávacího rozpočtu je minimálně navštěvovaná.

Kdo by tam také chodil, když nefunguje? a ani po měsících upozorňování nejsou doplněny nulové položky z minulých let a dostupnost nových čísel za rok 2019 na konci února je asi přepych.

Další možnost pro rozklikávací rozpočet s využitím nástroje Citivizor, který podporuje i Ministerstvo financí nebyl Radou města ani projednán. Proč ? - když už existuje někdo, kdo ta data umí převést a efektivně použít a náklady jsou v řádu tisíců.

O celé kauze poskytování informací z Rady města si přečtěte zde.

Pak nezbývá než si po každém jednání Rady vyžádat u pana tajemníka to nejdůležitější co nás zajímá.

Když pominu časové prodlevy, grafickou formu meilových odpovědí, různá nedorozumění a odkazování na jiné osoby nebo dokonce "padání mých meilů do spamu" tak jsem za celou dobu získala pouze text jednoho výňatku z organizačního řádu města, protože celý "má cca 14 GB (zřejmě MB) a nelze zaslat".

Mé dotazy například k 3. schůzi Rady směřovaly na cca 12 ze 45 bodů - některé mi obratem částečně zodpověděl pan starosta, další v kompetenci místostarosty (dosud čekám na upřesňující odpověď - zaslání či link na zprávu o vyhodnocení sociálního bydlení v Prunéřově) a odpovědi pana tajemníka ve stylu "nemohu se věnovat jen vašim dotazům, ale musím zajišťovat i ostatní agendu" jen dokládají fakt, že město nemá systematický proces poskytování informací pro zastupitele.

Systém zveřejňování informací pro občany zase vypadá jako nudný popis formalit, s odkazem pouze na ceník. O inovaci webu se mluví už roky a zkuste si například vyhledat zprávu o kultuře. Až to vzdáte - požádáte si holt o přímý odkaz starostu zde](http://www.mesto-kadan.eu/sekce/16/dokumenty-ke-stazeni).

Edit listopad 2020 - odkaz bohužel už zase nefunguje a na novém webu opět k nenalezení :(

A když se ptáte, tak jste "podezíravý" a "myslíte si, že tam snad kradou" a "máte to dělat jinak - selským rozumem" :).

Je to názor, respektuji, ikdyž nesouhlasím.

Můj názor zase je, že otevřenost samosprávy je optimální způsob jak jednou provždy předejít pochybnostem, nedůvěře a především nezájmu lidí.

Odpověď na to, proč se ptáme (nehledě na to, že je to právem i povinností zastupitele) je součástí dalšího příspěvku.