Dotace v Kadani obecně i soukromě

30. ledna 2021
Dotace v Kadani obecně i soukromě

Nesystémový přístup města v oblasti dotací se po dvou letech připomínkování zlepšil jen o málo. Bohužel se stále opakuje mnoho překážek, které tomu brání. Na výzvy ke změně vedení města nereaguje.

Způsob nespravedlivého rozdělování dotací města organizacím, sportovcům, spolkům (a nověji i podnikatelům)jsem již popsala dříve, a věnovala jsem se mu i v době před svým zastupitelským působením.

Jak z pozice ředitelky spolku, který byl součástí tohoto procesu, tak z role aktivního občana, který se zajímá o dění ve městě, mám dobrý vhled do této problematiky.

a) Dotační rozpočet

Ať už pro sport (cca 3 mil Kč) nebo pro ostatní či sociální organizace (cca 200 tis / 600 tis) se za posledních 10 let téměř nezvýšil. O tom, kolik se pro srovnání utrácí za jiné věci v našem městě, pojednává [další článek].

  • Přesto, že tento neziskový sektor vykonává činnosti, služby pro obyvatele města téměř zadarmo
  • přesto, že snad každý chápe, že tato prevence a vyžití je vždy levnější než řešení sociálních, zdravotních a dalších problémů
  • přesto, že je naše město “nejbohatší na severozápadě” (stamilionové investice i době “covidové”), tak žádný protinávrh opozice na zvýšení těchto balíčků nikdy neprošel, a to ani o jednotky tisíc Kč.

b) Priority

Kdo získá nejvyšší podporu by jistě mělo rozhodovat celé zastupitelstvo, ne-li dokonce široká veřejnost, např. nějakou formou participativního vyjádření. Ale jak všichni víme, co si rada, rozhodne, již nikdy zastupitelstvo nezmění.

A možná je to nejen tím, že má ODS většinu, ale také nezájmem lidí, kteří tam sedí a ani neví, co konkrétně schvalují, když podklady do zastupitelstva číNÍ stovky stran, jež musí přečíst po večerech za 6 dní.

Vyznat se ve spolkovém financování není pro laika také jednoduché.

Pak jen smutně zíráme, že např. pár dospělých na svůj sportovní koníček získá větší finanční podporu než ti, kteří se 5 hodin týdně věnují stovce malých karatistů nebo gymnastek.

c) Administrativní náročnost

Město vyžaduje od spolků dotační žádost na cca tři A4 stránky členěného textu a finančních přehledů.

Na rozdíl od nemocnice, které stačí na dotaci 20 milionů Kč jedna věta.

V Kadani již naštěstí můžeme pro podání dotačních žádosti využívat datovou schránku a pokud bude vůle touto cestou dokládat i vyúčtování dotací, tak nám to všem pomůže při potírání byrokratických procedur a zbytečného papírování.

d) Pravidla

Na zjednodušení systému jsme toho zmínila už hodně, ale pomalu se alespoň drobné změny dějí.

Např. donedávna nespravedlivě nastavené sankce = “pokuty” (u hokeje maximálně 10% proti ostatním, kteří měli 50%) se konečně srovnaly.

Snad jednou díky digitalizaci dojdeme k opravdovému systému, kdy se na základě jasných kritérií přidělí body a automaticky vypočítá suma poskytuté dotace.

e) Neznalost a nezájem

Na minulém zasedání zastupitelstva jsme se přesvědčili, že kompetentní úředníci, kterí dotace kontrolují, neví, že všechny organizace musí být evidované ve veřejných rejstřících. Musí také každoročně plnit své oznamovací povinnosti - zveřejňovat výsledky hospodaření a případně výroční zprávu spolku.

Nabídla jsem v oblasti povinné administrativy spolků pomoc - např. informační seminář pro jednatele a zájemce.

Reakcí bylo jen zpochybňování mých zkušeností od dvou zastupitelů ODS, kteří nikdy žádný spolek ani neviděli.

Opakovaně zmiňovaný návrh celé opozice na vytvoření dotační komise, která by v rozdělování těchto peněz konečně udělala systém, evidentně nechce rada města slyšet.

Záznam z projednávání bodu na zastupitelstvu města zde.

A perlička na závěr:

Mít přehled o hospodaření organizací je jistě od vedení města chvályhodné, ale proč podmínka kompletního finančního “striptýzu” platí jen pro jednu jedinou organizaci? (zrovna tu, kterou vedu já, opoziční zastupitelka).

Mimochodem město od mého působení v zastupitelstvu nedalo na práci s rodinami a malými dětmi této organizaci ani korunu.

Naopak se najednou objevilo mnoho problémů města ve vztahu k tomuto 17 let dobře fungujícímu spolku.

Náhle byl po něm požadován komerční nájem za 800 tisíc ročně, ikdyž již 33 let plnohodnotně a obezřetně stále stejně užívá danou městskou nemovitost. Jinám organizacím v městských objektech naopak město ještě platí i spotřebované energie.

Na posledním jednání zastupitelstva mi přišel říct bývalý člen ODS: “Paní - Vy jste si holt vybrala špatnou stranu.”

Já si ale vybrala správnou stranu, už dávno - byla jsem tak vychovaná - stranu poctivé práce, čistého svědomí a transparentnosti.

Jako jediná místní nezisková organizace má RADKA z.s transparentní účty, protože nemá co skrývat!

Smutný příběh vládnutí většinové strany, která má v názvu demokratická.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Naše Nemocnice Kadaň nevzkvétá!

Naše Nemocnice Kadaň nevzkvétá!

Slíbili jsme Vám exkluzivní zprávu z posledního zasedání kadaňského zastupitelstva, kde ředitel kadaňské nemocnice prezentoval Zprávu o hospodaření za rok 2023 a zastupitel MUDr. Padrta jí důrazně rozporoval. Tady je.

REPORT Z JEDNÁNÍ KADAŇSKÉHO ZASTUPITELSTVA 1/2024

REPORT Z JEDNÁNÍ KADAŇSKÉHO ZASTUPITELSTVA 1/2024

Dne 14. 3. 2024, se konalo první zasedání kadaňského zastupitelstva v tomto roce. Na programu jednání bylo 17 bodů různé důležitosti. Vybrali jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, co bylo předmětem jednání a vzrušených diskusí.