Jako správná opozice sledujeme počínání města v posledním volebním období po celou dobu bedlivě. Přes neveselý úvodní audit a opakované upozorňování na nesrovnalosti, spěje situace až k podání podnětu na Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Město Kadaň má v portálech veřejné správy mnoho rizikových faktorů a dlouhodobě neplní všechny zákonné povinnosti zveřejňování smluv v registru a zakázek na profilu zadavatele.

Celkový přehled zakázek města pro tyto 3 spřízněné firmy od r. 2019 obsahuje příjem:

  • 104 milionů Kč pro PETROM + více než 16 mil Kč od městských firem a dalších 33,7 mil Kč pro firmu stejného majitele (Petr Kasper) Silnice Topolany, tedy celkem 153,7 mil Kč
  • 36,5 milionů Kč pro FRK + 168,5 milionů Kč od Nemocnice Kadaň! + 20,7 mil Kč od dalších městských firem, tedy celkem 225,7 mil Kč
  • Firma HP STAV v roce 2022 uzavřela 11 smluv za 11 milionů Kč, což je nárůst o 537 % oproti minulosti, S městem Kadaň činí její plnění 10,85 mil Kč, což je tedy téměř 100% závislost na jediném veřejném zadavateli.
    Není jistě bez zajímavosti, že tato společnost žádné jiné veřejné zakázky než zadané od města Kadaň, nevysoutěžila.
    (Edit: doplnění informací od majitele - firma má mnoho dalších zakázek v milionových hodnotách od menších měst (která nejsou zatím povinna zveřejňovat smlouvy v registru smluv) a další velkou část jejího obratu činí práce pro soukromé subjekty; dodávky pro Kadaň jsou tedy v rozsahu cca 10-15%, čímž napravujeme výše uvedenou informaci, která takto vyplynula z veřejně dostupných dat.)
    Kromě toho má v registru stále 1 neplatnou smlouvu z 2021 (nezveřejněnou ani do 3 měsíců po podpisu) a 20% smluv v roce 2021 bez ceny. Také opakovaně nezveřejňuje své účetní závěrky, což jsou zásadní zákonné nedostatky.

Ve srovnání s nimi jsou ostatní dodavatelé města naprosto marginální, cca v řádu několika milionů Kč.
(obrázek ze
ZINDEXu znázorňuje jen zakázky z roku 2020, a to ještě jen ty nadlimitní (nad 6 mil Kč), většina jich je právě rozdělena a stlačena do neveřejné soutěže; edit: obrázek tak jak je stále dostupný v databázi ZINDEXuzahrnuje u firmy HP STAV i vysoutěženou zakázku v hodnotě 35 mil Kč - rekonstrukci spolkového domu v Kadani, kterou po menším zahájení a odstoupení realizovala finálně firma PETROM za 42 mil Kč; výsledné sumy pak činí: PETROM - 81 mil, FRK - 78 mil, HP STAV - cca 6 mil).

Apelujeme nejen tímto auditem, ale i v dalších bodech našeho programu a projektů na nutnost efektivního hospodařené a péči řádného hospodáře při správě města a zacházení s veřejnými prostředky.
V současné době energetické a ekonomické krize je takovéto chování velmi nezodpovědné a odvádí z rozpočtu města miliony, které by mohly být využity jinde ve prospěch obyvatel.

Transparentnost a otevřenost kadaňské radnice bohužel velmi zaostává i za sousedními městy, čemuž pak odpovídá i umístění na chvostu žebříčku kvality života.

Vedení města pod nadvládou ODS neustále porušuje i svou vlastní směrnici o zadávání veřejných zakázek a poptává stále jen několik firem. Některé mají opakovaně konkurenty s nulovou úspěšností (například Stavmax pana Bezděka ze sousedního Klášterce nad Ohří).
Pak ceny zakázek nemusí vůbec odpovídat realitě z opravdové soutěže. Firmy jako FRK s.r.o. ( pozn. - již v likvidaci pro úmrtí majitele Ahmada Raada, odsouzeného ze solárních dotačních podvodů), PETROM STAVBY, Silnice Topolany vykazují dlouhodobě korupční rizika ve smyslu
nadměrných víceprací a sponzoringu politických stran. Firma HP STAV Jan Perout (pozn. spřízněný s bývalým předsedou ODS René Budjačem) pak exceluje absolutní závislostí na městu jako jediném veřejném dodavateli, což je při téměř dvousettisícovém sponzoringu ODS jen za poslední 2 roky a ve spojitosti s její realizaci obřích předvolebních reklam této strany dosti výmluvné (hv).
(
Edit: na žádost p. Perouta doplňujeme informaci, že sponzoring se týkal krajských a sněmovních voleb - podpora výsledku náměstek Jiří Kulhánek a poslanec Karel Krejza)

Velkým problémem je též velké množství víceprací a z nich plynoucích vícenákladů, které navyšují konečnou cenu díla. Na vině bývá vysoká chybovost a nepřesnosti v projektových dokumentacích, které i přes tento fakt městu stále zpracovávají jedni a ti samí projektanti, donedávna na základě jednoduché jednostránkové objednávky. Stává se tak velmi často, že konečná cena díla vzroste díky tomu o polovinu a mnohdy i více.
Například u zmiňované firmy HP STAV bylo dle profilu zadavatele zadáno plnění ve výši 2,6 mil Kč. Skutečně proplaceno však bylo téměř 7 mil. Kč. Což je
rozdíl 260 % oproti původní ceně!
(
Edit: zmiňovaný rozdíl 260% se netýká víceprací, ale hodnoty zadaných zakázek přes profil zadavatele a reálných plateb od Města Kadaň, což znamená rozdíl dalších zakázek v hodnotě přes 4 miliony Kč, které se přidělují napřímo).
I přesto, že dle vedení radnice množství víceprací kontroluje k tomu určená pracovní skupina (členové ODS), na jejich snížení to nemá vliv a z její práce nevzešel jediný návrh jak tomuto nehospodárnému chování zabránit (jh).