Město Kadaň přispělo v roce 2019 subjektu Skládka Tušimice a.s. částkou 2 377 790,- Kč!
Náš interpelační dotaz z posledního ZM (červen 2020) se týkal účelu, na nějž byly tyto veřejné prostředky vynaloženy a jimiž bylo podpořeno podnikání soukromého subjektu (nadnárodní korporace Marius Pedersen – 98% vlastník skládky), který nakládáním s odpady (skládkování) jen v naší svozové oblasti Chomutovsko vydělal v roce 2018 zhruba 295 mil. korun – což vyplývá z analýzy, kterou nedávno zveřejnil Krajský úřad.
Odpovědí pana místostarosty bylo, že je to příspěvek na dopravu.
Jakou? Odkud a kam? Čeho?
Pan starosta uvedl, že smluvní vztah je pro město výhodný, za tím si stojí a město z něj finančně profituje.
Nicméně nepadl jediný rozumný protiargument a vysvětlení v čem spočívá účel dotace – protože příspěvek na dopravu to není!
Máme důvodné podezření, že většina zastupitelů, kteří smlouvu schválili, nemá v tomto směru vůbec jasno, protože nikdo z nich se nehodlal k naší interpelaci vyjádřit, ba některé přímo obtěžovala; a ani radní, kteří si jistě vyžádali od skládky potřebné podklady a zdůvodnění žádosti o dotaci – bohužel nám tyto podklady poskytnuty nebyly.
Smlouva mluví o příspěvku na činnost příjemce, což je velmi široký pojem. Ze smlouvy také vyplývá, že příspěvek by měl sloužit ke snížení jednotkové ceny za ukládání odpadů pro tzv. Nové původce, kteří by odpad jinak vozili na konkurenční skládku.
Vyžádali jsme si proto doložení vyúčtování této dotace za rok 2019, kdy jsme obdrželi jednu jednoduchou tabulku s množstvím odpadů, které byly nově na skládku navezeny, ale už jsme se nedozvěděli, kdo byl ten Nový původce, ani jsme nedostali důkaz, že bez kadaňské dotace by odpad skončil jinde.
Protože máme skládku odpadů z velké části v katastru města, provozovatel skládky je povinen nám odvádět z každé tuny uloženého odpadu (kategorie „ostatní“) 500,- Kč, z každé tuny nebezpečného odpadu dokonce 1700,- Kč. Město tak ročně již dostává od zařízení Skládka Tušimice a.s. cca 22 mil. korun.
Důvod, proč si provozovatel skládky řekl o finanční injekci od města, v situaci, kdy mu před dvěma lety bylo povoleno její zkapacitnění, což je jednoznačný signál, že je toto podnikání více než lukrativní, a proč mu ji město tak ochotně zaplatilo, jsme se zatím od vedení města nedozvěděli.
Prý obchodní tajemství firmy Marius Pedersen!
Vzhledem k výše uvedenému a k tomu, že smlouva je sepsána pro město velmi nevýhodně, na 3 roky a s 6ti měsíční výpovědní lhůtou, takže je velmi pravděpodobné, že stejnou nebo podobnou částku si skládka vyfakturuje též příští rok, budeme požadovat jednoznačné a smysluplné vysvětlení účelovosti dotace.
Pokud nám toto nebude předloženo, podnikneme právní kroky ke zrušení tohoto smluvního vztahu a k náhradě škod.
Dotace totiž z našeho pohledu nejen že nedává smysl, ale je to téměř ekologický zločin a ekonomický bizár, kdy si město připlácí za to, aby se na skládku, kterou máme téměř za městem, vozilo ještě více odpadu.
To, že je skládka do budoucna časovaná bomba, že velmi často hoří (z údajně nezjištěných příčin) a ještě je obrovským emitentem skleníkových plynů, snad ani není třeba dodávat. Takové chování města je nepochopitelné a velmi nezodpovědné.